X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مجمع دینی مشکوة

 این کلام از جناب علامه جعفری نقل به مضمون است: 

علامه محمد تقی جعفری (رحمه­الله­ علیه) می­فرمودند:عده­ ای از جامعه­ شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظربپردازند. موضع این بود: «ارزش واقعی انسان به چیست».برای سنجش ارزش خیلی ازموجودات معیار خاصی داریم. مثلا معیار ارزش طلا به وزن و عیار آن است. معیارارزش بنزین به مقدار و کیفیت آن است. معیار ارزش پول پشتوانه­ی آن است. اما معیار ارزش انسان­ها در چیست.هر کدام از جامعه شناس­ها صحبت­ هایی داشتند ومعیارهای خاصی را ارائه دادند. وقتی نوبت به بنده رسید گفتم : اگرمی­خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می­ورزد. کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. کسی که عشقش ماشینش است ارزشش به همان میزان است.اماکسی که عشقش خدای متعال است ارزشش به اندازه­ ی خداست.علامه فرمودند: من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه شناس­ها صحبت­های مرا شنیدند برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند.   

وقتی تشویق آن­ها تمام شد من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان! این کلام از من نبود. بلکه از شخصی به نام علی(علیه­السلام) است. آن حضرت در نهج البلاغه می­فرمایند: «قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ» / «ارزش هر انسانی به اندازه­ی چیزی است که دوستمی­دارد».وقتی این کلام را گفتم دوباره به نشانه­ ی احترام به وجود مقدسامیرالمؤمنین علی (علیه­السلام) از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را برزبان جاری کردند . . .  

آری به فرمایش مولا امیر المومنین (علیه السلام)، قیمت هر انسان به چیزی است که محبوبش را تشکیل می دهد و قلبش را اشغال کرده و به بیان ساده تر دغدغه شب و روزش شده است!  

این دغدغه همانطور که علامه جعفری فرمودند برای هر کسی چیزی می تواند باشد...  

لیکن  در زیر این سقف نیلگون و بر گستره این زمین خاکی کسانی هم هستند که دغدغه ها وذهنیت هایشان، آپارتمان و باغ و ویلا و شغل و پست و مقام نیست! دغدغه  اینان وجودی مبارک و شخصیت مقدسی است که کائنات برای او و پدران گرامیش خلق گردیده اند. اینان به عنوان امت و رعیت امام زمان (علیه السلام) تنها فکر و ذکر و دل مشغولی همیشگی خویشتن را مولایشان می دانند و کاری برای خود سراغ ندارند جز این که اوقات خود را صرف خدمت به ولی نعمت خویش نموده و به حل و رفع حاجات و خواسته های او  روز به سر آورند. تاآنجا که دستور و فرمانی نماند مگر آن که اجرا گشته و خواسته ای باقی نمانده باشد مگر آن که برآورده گشته باشد. واینان  قلبشان از فراق مولایشان مجروح است. و از یادآوری تیره شب غیبت و به درازا کشیده شدن وعده ظهور چشمه سار اشکشان جاریست. شب و روز زبانشان به دعا و راز و نیاز برای فرج و برطرف شدن موانع فرج مشغول است...یاد و نام و ذکر مولا با جسم و جانشان چنان نموده که وجودشان تجسم یاد او زندگی و حیاتشان ، و تذکار و یادآور حضور  محبوبشان!   

اینک باید پرسد: قدر و قیمت اینان چیست است؟ گوهر وجود اینان را کدام گوهر شناس ، محک می زند و بها مشخص می کند؟      بی تردید: قدر زر زرگر شناسد        قدر گوهر گوهری   

آری مولای محبوب، خود بهای چنین دلداده ای است و قیمت مهروزی های  بی دریغ او. 

(الإرشاد فی معرفة حجج الله على العباد/ ‏1 / ۳۰۰، کلامه ع فی الحکمة و الموعظة/ 295، الحیاة با ترجمه احمد آرام /‏1 / 49)

[ یکشنبه 21 مهر 1392 ] [ 02:07 ب.ظ ] [ مجمع دینی مشکوة ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجمع دینی مشکوة در سال ۱۳۷۰ ه.ش با هدف تبلیغ و ترویج دین حنیف اسلام و مذهب حقه ی شیعه ی اثنی عشری تاسیس گردیده ، غیر انتفاعی و غیر سیاسی می باشد . در حال حاضر فعالیتها و برنامه های این مجمع شامل برگزاری و تشکیل مجالس سخنرانی ، جشن و عزاداری در تمامی مناسبتهای مذهبی ، اجرای نمایشنامه های مذهبی ، تشکیل کلاس ها و برنامه های آموزشی - تربیتی ، تهیه و چاپ رسائل و نشریات دینی - مذهبی و تهیه و تولید سی دی های آموزشی - مذهبی ، برگزاری اردوهای زیارتی - سیاحتی و برنامه های فرهنگی - ورزشی می باشد . علاقمندان جهت کسب اطلاع برنامه ی مراسم و جلسات می توانند با تلفن گویای : ۳۳۵۶۹۲۳۷ - ۰۲۱ تماس حاصل نموده و نظرات خود را به پست الکترونیکی : majmadini.meshkat@gmail.com ارسال نمایند .