X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مجمع دینی مشکوة

عـزادارى براى ابا عـبدالله الحسین علیه السلام خصوصا، و براى سایر ائمه علیهم السلام که گرفتار مصائب گردیده و با شمشیر یا بوسیله زهر به شهادت رسیده اند عـموما مورد توجه امامان بوده است ، چنانکه ازرى از امام صادق علیه السلام روایت مى کند که به فضیل فرمود:

« آیا مـجالس عـزا بر پا مى کنید و از اهل بیت و آنچـه بر آنان گـذشتـه است صحبت مـى دارید؟ فـضیل گفت : آرى قربانت گردم ، امام فرمود: اینگونه مجالس را دوست دارم پس امر ما را زنده گـردانید که هر کس امـر مـا را زنده کند مـورد لطف و مـرحمت خدا قرار مى گیرد فـضیل ، هر کس از مـا یاد کند یا نزد او از مـا یاد کنند و به اندازه بال مگس اشک بریزد، خدا گناهانش را مى آمرزد اگر چه بیش از کف دریا باشد.» 1

 

عزاداران حسین علیه السلام مورد توجه فرشتگان و ائمه اند

مـَسْمـَع کُردین از امـام صادق عـلیه السلام روایت مـى کند که فـرمـود: مـسمـع ، تـو اهل عـراقـى آیا به زیارت قـبر حسین مى روى ؟ عرض کردم : نه من مرد مشهورى هستم از اهل بصره که در نزد مـا طرفـداران خـلیفـه زیادند و دشمـنان مـا از نواصب از اهل قبائل و غیره بسیارند و من ایمن نیستم که به خلیفه برسانند و مزاحم ما بشوند.

فرمود: آیا متذکر مصائب او مى شوید؟ عرض کردم : آرى .

فرمود: آیا از ذکر مصائب حسین ناراحتى به شما دست مى دهد؟

عـرض کردم : آرى به خـدا چـشمـانم پـر از اشک مـى شود که اهل خانه مى بینند و از غذا باز مى مانم .

حضرت فرمود: خدا اشکت را مورد توجه قرار دهد که تو از جمله کسانى به حساب مى آیى که در مصائب ما جزع مى کنند و به خوشحالى ما شاد و به حزن ما اندوهناکند، و بدان که به هنگـام مـرگ پـدرانم نزد تو حضور یابند و سفارش تو را به ملک الموت مى کنند و فـرشتگان قبل از مردن آنچنان بشارتى به تو حضور مى دهند که چشمانت روشن گردد و عـلاقـه و مـحبت فـرشتـه مـرگ بر تو بیش از علاقه مادر به فرزند است سپس اشک در چشمان مبارک امام حلقه زد و چشمان من هم اشکبار شد.

چنانکه ازرى از امام صادق علیه السلام روایت مى کند که به فضیل فرمود:

« آیا مـجالس عـزا بر پا مى کنید و از اهل بیت و آنچـه بر آنان گـذشتـه است صحبت مـى دارید؟ فـضیل گفت : آرى قربانت گردم ، امام فرمود: اینگونه مجالس را دوست دارم پس امر ما را زنده گـردانید که هر کس امـر مـا را زنده کند مـورد لطف و مـرحمت خدا قرار مى گیرد فـضیل ، هر کس از مـا یاد کند یا نزد او از مـا یاد کنند و به اندازه بال مگس اشک بریزد، خدا گناهانش را مى آمرزد اگر چه بیش از کف دریا باشد.»

آنگـاه امـام صادق علیه السلام فرمود: مسمع ، زمین و آسمان در موقع شهادت امیرالمؤمنین بر ما ترحم نموده و گریستند، و فرشتگان از زمین و آسمان بیشتر بر ما گریستند و از هنگام کشته شدن ما اشکهاى فرشتگان قطع نشده و کسى بر ما گریه نمى کند مگر آنکه قـبل از خارج شدن اشک از چشمش مورد لطف و رحمت خدا قرار مى گیرد، اگر یک قطره از آن اشکها در دوزخ افـتـد شعله هاى آتش دوزخ خاموش گردد و از حرارت و سوزندگى باز ایستد.

سپـس فـرمـود: کسى که قـلبش براى مـا به درد آید در وقـت مـردن با دیدن مـا خوشحال و فرحناک گردد و خوشحالى او ادامه خواهد داشت تا در نزد حوض کوثر به ما مـلحق شود، و حوض کوثـر هم با ورود دوستـان مـا خوشحال خواهد شد...2

 

1. بحارالانوار ج 44/ص 282 و 289.

2. بحارالانوار ج 44 / ص 289.

[ یکشنبه 20 آذر 1390 ] [ 12:43 ب.ظ ] [ مجمع دینی مشکوة ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجمع دینی مشکوة در سال ۱۳۷۰ ه.ش با هدف تبلیغ و ترویج دین حنیف اسلام و مذهب حقه ی شیعه ی اثنی عشری تاسیس گردیده ، غیر انتفاعی و غیر سیاسی می باشد . در حال حاضر فعالیتها و برنامه های این مجمع شامل برگزاری و تشکیل مجالس سخنرانی ، جشن و عزاداری در تمامی مناسبتهای مذهبی ، اجرای نمایشنامه های مذهبی ، تشکیل کلاس ها و برنامه های آموزشی - تربیتی ، تهیه و چاپ رسائل و نشریات دینی - مذهبی و تهیه و تولید سی دی های آموزشی - مذهبی ، برگزاری اردوهای زیارتی - سیاحتی و برنامه های فرهنگی - ورزشی می باشد . علاقمندان جهت کسب اطلاع برنامه ی مراسم و جلسات می توانند با تلفن گویای : ۳۳۵۶۹۲۳۷ - ۰۲۱ تماس حاصل نموده و نظرات خود را به پست الکترونیکی : majmadini.meshkat@gmail.com ارسال نمایند .