X
تبلیغات
رایتل

مجمع دینی مشکوة

بیهقی نیز در تاریخ ابن کثیر این تعداد را (دوازده نفر) تا زمان ولید بن یزید بن عبدالملک می داند که در این زمان فتنه و آشوب بزرگ بر پا شده و پس از آن دوره عباسیان فرا رسیده است . قائلان بر این امر اعتقاد دارند :کسانی که امت بر آنان اجتماع کرده اند  خلفای سه گانه و سپس علی تا زمان حکمیت در صفین که معاویه را در آن روز خلیفه نامیدند . سپس با صلح حسن بر معاویه اجتماع کردند و پس از او بر پسرش یزید . حسین هم که پیش از رسیدن به خلافت کشته شد . با مرگ یزید اختلاف کردند تا انکه پس از کشته شدن ابن زبیر ، بر عبدالملک مروان اجتماع کردند و سپس بر فرزندان چهارگانه او : ولید ، سلیمان ، یزید و هشام که در این جمع عمربن عبدالعزیز میان سلیمان و یزید فاصله شد و دوازدهمین تن ولید بن یزید بن عبدالملک بود که با اجتماع مردم بر او چهار سال خلافت نمود . خلافت این دوازده تن به خاطر اجتماع مسلمین بر آنان صحیح بود ( تاریخ الخلفاء ، الصواعق المحرقه و فتح الباری ) بنابراین پیامبر (ص) مردم را به خلافت و جانشینی اینان پس از خود بشارت داده اند !

          ابن حجر نیز این توجیه را بهترین توجیه می داند و البته ابن کثیر در این مورد عقیده ای خلاف این نظریات دارد : (( راهی را که بیهقی پیمود و خلفای پی در پی را تا زمان ولید بن یزید بن عبدالملک دانست راهی غیر مقبول است زیرا خلفای مورد اشاره تا زمان ولید بیش از دوازده نفرند ؛ که پس از خلفای سه گانه و علی (ع) او از امام حسن مجتبی (ع) ، معاویه بن ابوسفیان ، یزید بن معاویه ، معاویه بن یزید ، مروان بن حکم ، عبدالملک مروان ، ولید بن عبدالملک ، سلیمان بن عبدالملک ، عمربن عبدالعزیز ، یزید بن عبدالملک ، هشام بن عبدالملک ، که جمع آنها پانزده تن می باشد و پس از آن ولید بن یزید بن عبدالملک می باشد و ... . ))

                                ادامه دارد..........

[ چهارشنبه 26 مرداد 1390 ] [ 12:57 ب.ظ ] [ مجمع دینی مشکوة ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجمع دینی مشکوة در سال ۱۳۷۰ ه.ش با هدف تبلیغ و ترویج دین حنیف اسلام و مذهب حقه ی شیعه ی اثنی عشری تاسیس گردیده ، غیر انتفاعی و غیر سیاسی می باشد . در حال حاضر فعالیتها و برنامه های این مجمع شامل برگزاری و تشکیل مجالس سخنرانی ، جشن و عزاداری در تمامی مناسبتهای مذهبی ، اجرای نمایشنامه های مذهبی ، تشکیل کلاس ها و برنامه های آموزشی - تربیتی ، تهیه و چاپ رسائل و نشریات دینی - مذهبی و تهیه و تولید سی دی های آموزشی - مذهبی ، برگزاری اردوهای زیارتی - سیاحتی و برنامه های فرهنگی - ورزشی می باشد . علاقمندان جهت کسب اطلاع برنامه ی مراسم و جلسات می توانند با تلفن گویای : ۳۳۵۶۹۲۳۷ - ۰۲۱ تماس حاصل نموده و نظرات خود را به پست الکترونیکی : majmadini.meshkat@gmail.com ارسال نمایند .